Aktuality‎ > ‎

Výpis zemí, kde se křesťanům žije nejhůře

přidáno: 8. 1. 2012 23:58, autor: Kateřina Děkanovská
Křesťanská mezinárodní organizace Open Doors vydala v prvním lednové mtýdnu zprávu uvádějící země, kde se křesťanům žije nejhůře a jsou nejvíce pronásledováni. V čele seznamu se drží Severní Korea, ale v prvních několika desítkách se objevují převážně země s většinou muslimského obyvatelstva. Seznam je možno vidět zde: http://www.opendoorsusa.org/persecution/country-profiles/.

Jak zpráva podrobněji uvádí, nejčastěji křesťany pronásledují místní extremistické skupiny či vláda, ale velmi často také valstní komunita či rodina - především v případě konvertitů. Zpráva toto pronásledování vysvětluje dvěma důvody. pronásledování ze strany státu je obvykle způsobeno širšími politickými souvislostmi a z větší části se týká zemí s diktátorským politickým režimem. pronásledování extremisty je rovněž charakteristické pro tyto státy, které jsou často právě těmito skupinami podporovány a naopak. Pronásledování ze strany komunity a rodiny se děje nejčastěji ve vesnických oblastech, ale města nejsou výjimkou. Většinou se tak děje poté, co některý člen rodiny kovnertuje ke křesťanství. Podle muslimské tradice je takový člověk "zrádcem víry" a jeho trestem je smrt. Emoce se ale především vážou na porušení homogenity komunity a rodiny a porušení rodinné a místní tradice. Takovýto krok je obtížný v každém kontextu. Bohužel ale ndostatečné zajištění svobody vyznání v těchto zemích nezabraňuje násilnostem nebo vyhánění konvertitů z domova a jejich věznění.

Pronásledování křesťanů se ale také často vyskytuje v zemích s komunistickým režimem a tak vedle Severní Korey objevujeme i Čínu nebo státy Střední a části Jižní Ameriky.
Comments