Aktuality‎ > ‎

Uběhlo 10 let od vzniku dokumentu "Církev a Izrael"

přidáno: 1. 2. 2012 2:28, autor: Kateřina Děkanovská
V roce 2001 vydalo Společenství protestantských církví v Evropě (CPCE/GEKE) (http://www.leuenberg.net) dokument s názvem „Církev a Izrael“, který shrnoval dosavadní teologický vývoj v protestantských církví k otázce jak se mají křesťané stavět k Izraeli jako národu, jako teologickému problému, ale mapoval také vývoj dialogu křesťanů a Židů. Za CČSH se tehdy na tvorbě dokumentu podílel br. Biskup Petr Šandera.

V roce 2011 CPCE zavzpomínalo na tento dokument a znovu se zabývalo jeho poselstvím. Jsou jeho výpovědi stále platné? Je dialog se Židy ukončen, protože dosáhl svého vrcholu?

Z pléna jednoznačně zaznělo, že toto téma neustále potřebuje naši pozornost. Ačkoliv se původní dokument nemůže svojí propracovaností či rozsahem rovnat jiným dokumentům evropských církví, v mnoha ohledech stále obsahuje jedinečné myšlenky a úvahy. Rovněž je mnoho otázek, které dokument řeší, stále živé v životech dílčích obcí, především vyvolenost národa Izraele a jeho vztah k církvi nebo spoluodpovědnost křesťanů za šóa. Zejména ve střední a východní Evropě se dialog se Židy teprve upevňuje a dokument je zde velmi aktuální.

Stále je ale potřeba řadu otázek vyřešit, protože se jim dokument nevěnuje. Například jde o otázku „Božího národa, zda jím může být církev či pouze Izrael, která je spojená s nekončící diskusí církve CPCE o eklesiologii a váže se k dokumentu „Církev Ježíše Krista“. Podobně je velmi aktuální problém vztahu církví CPCE a církví obecně k Židům, ale zároveň ke křesťanům na Blízkém východě, jejichž životní podmínky a bezpečností situace se stále zhoršují. CPCE proto rozhodlo, že by měla vzniknout sbírka příkladů úspěšného pojetí těchto otázek, aby mohly být aplikovány i v jiných obcích, ve výuce i duchovenské práci.

Comments