Aktuality‎ > ‎

Program Ekumenické akademie Praha na květen a červen 2013

přidáno: 21. 5. 2013 1:41, autor: Kateřina Děkanovská
1. Pozvánka na Different fest

EAP a česká koalice Social Watch Vás srdečně zvou na festival Different fest, který proběhne od 20. 5. do 24. 5. 2013 v Brně. Festival má být nejen kontrastem k paralelně probíhajícímu veletrhu zbrojařů IDET, ale i prostorem pro téma absence účinné kontroly obchodu se zbraněmi, genderových aspektů ozbrojených konfliktů, sexuálního násilí na ženách v militarizované kultuře i úlohy mužů v předcházení další eskalace násilí v postválečných oblastech.
Program festivalu tvoří výstavy, přednášky, dokumentární filmy, diskuze a závěrečný koncert.

Podrobný program naleznete na www.differentfest.cz a jsme také na Facebooku a Twitteru.


2. Představení nové zprávy Social Watch

Zveme vás na představení nové zprávy Social Watch, která vychází pod názvem Politici selhali - na řadě je veřejnost. Zpráva ukazuje, že situace se od nástupu krize nelepší, že zaběhaná řešení dosavadní politiky nefungují. Příjem sta nejbohatších milionářů světa činí 240 miliard USD. To by bohatě pokrylo roční výdaje na definitivní eliminaci extrémní chudoby. Rozpočtové škrty tlačí ekonomiku dolů a generují jen další náklady. Dopadají kriticky i na postavení žen ve společnosti. Je na čase, aby se politika vrátila do rukou občanů. Aby z obyvatel, zaměstnanců, politiků, úředníků, podnikatelů byli spolupracující občané, kterým společně jde o zajištění důstojného, tvůrčího a svobodomyslného společenství pro všechny.

Zpráva bude představena 27. 5. 2013 od 17:30 v Poslanecké sněmovně PČR, místnost č. 205.

Prosíme o potvrzení účasti e-mailem na: karolina@ekumakad.cz, nebo telefonicky: 604 620 469. Poslanecká sněmovna PČR, Sněmovní 1, Praha 1. Občanský průkaz nebo pas s sebou - počítejte prosím s tím, že vstup do Sněmovny vyžaduje zapsání občanského průkazu na recepci a proto doporučujeme přijít o 10 až 15 minut dříve.


3.
Pražská škola alternativ – program na květen

Zveme vás na další semináře v rámci Pražské školy alternativ:

20. 5. Krásný zelený svět

V souvislosti s krizí se jako jedna z alternativ nabízejí nové šetrné, ekologické technologie. Někdy se takovým návrhům říká „zelený kapitalismus“. Jeho zastánci argumentují tak, že pokud změníme technologie, můžeme klidně pokračovat tak, jako dosud. Je to ale opravdu udržitelná alternativa?

Vystoupí:
Ondřej Horký-Hlucháň (Ústav mezinárodních vztahů)
Eva Fraňková (Masarykova univerzita, Brno)

Moderuje:
Tomáš Tožička (EDUCON)

27. 5. Závěrečný workshop: Řecko, dluh a zelený kapitalismus

Moderují:
Adam Bartoš (Socialistická Solidarita)
Jiří Silný (Ekumenická akademie)
Tomáš Tožička (EDUCON)

3.6. Korupce a exekuce
Korupce je jedním z největších úniků veřejných prostředků. Na druhé straně se řada lidí dostane do pasti dluhů a chudoby. Je mezi korupcí a exekucemi nějaký vztah? Kam těčou veřejné prostředky a co dělat s exekučním byznysem?

Moderuje:
Karolína Babíčková (Socialistická Solidarita)

Vystoupí:
Pavel Čižinský (ProAlt)
Stanislav Beránek (Transparency International)

začátky vždy od 18h v klubu Divus, Bubenská 1, Praha


4. Začíná kampaň Za férovou čokoládu!

Kakao, ze kterého se vyrábí většina čokolády na našem trhu, pěstují farmáři v Africe, Latinské Americe a Asii za těžkých finančních i pracovních podmínek.

12. června bude zahájena kampaň Za férovou čokoládu. Cílem této celoevropské iniciativy  je přispět ke zlepšení života pěstitelů kakaa a jejich dětí.

Kampaň potrvá tři roky a její součástí budou informační a osvětové akce, setkání se zástupci afrických pěstitelů kakaa nebo čokoládové akční dny. Během kampaně bude možné podepsat celoevropskou petici požadující po velkých zpracovatelích čokolády, aby se zavázali k etičtějším způsobům obchodování s kakaem.

Více informací na: http://ekumakad.cz/cz/projekty/za-ferovou-cokoladu


5. Pozvánka na konferenci „...aby peníze dávaly smysl“

Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně pořádá společně s Trastem pro ekonomiku a společnost a Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy první konferenci o etických financích v České republice.

Kde: Brno, Fakulta sociálních studií, Joštova 10
Kdy: 12. 9. - 13. 9. 2013

Cílem  konference  je  nastartovat  proces  vedoucí ke vzniku  finanční instituce, která by umožňovala lidem  v České republice  nakládat se svými finančními prostředky  eticky, společensky a  environmentálně  udržitelně. Konference přivede do Česka vybrané představitele etických bank ze zahraničí  s jejich  inspirací  a zkušenost mi. Zároveň se konference zúčastní i domácí odborníci,  aktivní skupiny i jednotlivci, kterým není lhostejné, jaký vliv mají koncentrované peníze bank na budoucnost naší země. Záleží jen na nás, zda se i v Česku dočkáme možnosti eticky spořit a investovat.

Více informací na: http://www.thinktank.cz/


Comments