Aktuality‎ > ‎

Představení knihy Tisíce obyčejných smrtí autorů Romana Cílka a Františka R. Krause

přidáno: 28. 9. 2011 23:53, autor: Kateřina Děkanovská   [ aktualizováno 28. 9. 2011 23:55 ]
Dne 11. října 2011 v 17.30 hod. bude v prostorách radnice Židovské obce v Praze (Maiselova 18) představena nová kniha Tisíce obyčejných smrtí vydaná Nakladatelstvím P3K. Součástí slavnostní akce bude autogramiáda za účasti autora Romana Cílka a Tomáše Krause, syna Františka R. Krause, předčítání vybraných pasáží knížky spojené s besedou. Při této příležitosti bude kniha nabízena za zvýhodněnou cenu. Srdečně zveme k účasti.

 

Kniha Tisíce obyčejných smrtí s podtitulem Svědectví novináře, který viděl počátky i konce, zachycuje unikátní vzpomínky publicisty, spisovatele Františka R. Krause. Zápisky a vzpomínky jsou převyprávěny, doplněny a upraveny uznávaným spisovatelem literatury faktu Romanem Cílkem. Text se soustřeďuje na období 1933–45, tedy na dobu nástupu nacismu k moci a jeho expanzi, jejíž obětí se stal i F. Kraus a jeho rodina. Na předkládaném textu je výjimečná celistvost vzpomínek svědka, kterému bylo souzeno být u „počátku“ i „konce“ tragédie šoa.

Rozšířená anotace

Svědek. Slovo, které jako by Františku Krausovi bylo přisouzeno a on si možná začal uvědomovat, že mu osud jako novináři i člověku nabídl podivuhodnou a často jistě ne radostnou příležitost, která nebyla dopřána každému: být při tom, co se dalo s určitou nepřesností nazvat počátkem, a být i při tom, co bylo koncem. Viděl Hitlera v oknech berlínského říšského kancléřství těsně poté, co ho prezident Hindenburg učinil říšským kancléřem, a viděl o něco později téhož muže triumfovat ve Vídni i Praze, a viděl Runcimana na Červeném Hrádku, a Henleina v Sudetech, a Eichmanna v Terezíně, a Mengeleho v Osvětimi. Byl donucen jako jeden z prvních budovat terezínské ghetto a o něco později pohřbívat lidické mrtvé a ještě o něco později se přiblížit k plynovým komorám v Osvětimi-Birkenau. Viděl to, co se ze všeho nejvíc podobá zřetězení zla. Dotýkal se umírajících přátel, viděl tisíce obyčejných smrtí… viděl lhostejnost i zbabělost, ale také velké činy lidskosti: viděl poražené i vítěze.

 

 O autorech

 František R. Kraus (1903–1967). Novinář a spisovatel, kterému bylo souzeno stát se svědkem počátků a konců zla. Jako žurnalista byl u nástupu nacismu k moci a později – již jako oběť konečného řešení židovské otázky – se dočkal porážky Třetí říše. Své zážitky zpracoval po válce v řadě románů, část jeho vzpomínek vyšla v publikaci Romana Cílka Holocaust – zřetězení zla, vydání kompletního svědectví, zachycující období 1933–45, které nyní držíte v ruce, se již nedočkal.

 Roman Cílek (*1937). Kromě rozsáhlé publicistické a novinářské činnosti vydal přes čtyři desítky knih v žánrech literatury faktu i beletrie, přičemž řada jeho děl vyšla i v zahraničí. Je spoluzakladatelem a členem vedení dvou významných spisovatelských organizací: Klubu autorů literatury faktu a české sekce Mezinárodní asociace autorů detektivní literatury (AIEP). V posledních letech čtyřikrát získal nadnárodní Cenu E. E. Kische za literaturu faktu. Pro jeho rozsáhlou tvorbu je charakteristické, že dokáže s pochopením zpracovat i témata nesmírně citlivá a dotýkající se mezních otázek života a smrti.


(převzato)
Comments