Aktuality‎ > ‎

Český statistický úřad zveřejnil předběžná čísla součtu věřících - NOVÉ!!!

přidáno: 15. 12. 2011 1:34, autor: Kateřina Děkanovská   [ aktualizováno 19. 12. 2011 1:47 ]
Český statistický úřad 15. 12. 2011 zveřejnil výběr z předběžných výsledků sčítání lidu z letošního jara. V příloze naleznete podrobný výpis počtu věřících všech uváděných církví, náboženských společností a náboženských proudů!!!

Pro církve je samozřejmě nejzajímavější počet lidí, kteří se přihlásili k víře. Výsledky zde citujeme podle internetových stránek ČSÚ (zvýraznění OVV):

Otázka na víru byla rovněž dobrovolná a projevil se u ní stejný fenomén jako u národnosti, kdy lidé na dobrovolné otázky neodpovídali tak často jako v předchozích sčítáních. Letos využilo možnost neodpovědět skoro pět milionů lidí, zatímco před deseti lety to byl jen necelý milion obyvatel.
Stejně jako před deseti lety má nejvíce příznivců římskokatolická církev (1 083 899), na druhém místě je Českobratrská církev evangelická (51 936) a na třetím místě Církev československá husitská (39 276).
Na rozdíl od posledního sčítání se řada obyvatel přihlásila ke skupině lidí, kteří věří, ale nehlásí se k žádné z registrovaných církví. Tuto možnost využilo 707 649 lidí.
Stejně jako v řadě dalších zemí světa (Nový Zéland, Austrálie, Kanada, Velká Británie atd.) se i v České republice přihlásila řada lidí k morálním hodnotám rytířů jedi z filmové ságy Hvězdných válek. V České republice vyplnilo víru jedi 15 070 obyvatel. Nejčastěji uvedli jediismus jako svoji víru lidé v Praze (3 977 lidí, což tvoří 0,31 % všech Pražanů), nejmenší podporu má jediismus na Vysočině (pouze 0,08 % obyvatel kraje).

Přesná čísla by měla být podrobně u všech církví a náboženských společností zveřejněna začátkem roku 2012.

Jak z citace vyplývá, rozdíl mezi čísly ČSÚ a součtem farních matrik církví je způsoben tím, že řada členů církví se rozhodla ke svému vyznání nepřihlásit jmenovitě nebo vůbec. V případě CČSH jde až o 50 % rozdíl. Podle odborníků z ČSÚ by tato čísla neměla být směrodatná pro žádný státní orgán, protože jako dobrovolná nereflektují skutečný stav.
Ĉ
Kateřina Děkanovská,
19. 12. 2011 1:46
Comments