Aktuality‎ > ‎

Byli jsme na Kirchentagu

přidáno: 14. 7. 2011 23:57, autor: Kateřina Děkanovská   [ aktualizováno 19. 7. 2011 4:40 ]
Prvních pět červnových dní se v sousedním Německu neslo ve znamení Evangelického Kirchentagu. Letos již 33.! Toto doslova "setkání církve" se letos konalo v blízkých Drážďanech, které svou relativně malou rozlohou poskytly báječné místo pro nespočet různých akcí a programů.

Letošní Kirchenag byl odlišný v tom, že se v jeho rámci konalo také Setkání křesťanů, které se koná každé tři roky (posledně bylo v Bratislavě a v roce 2014 bude ve Wroclavi) a setkávají se na něm věřící většinou protestantských (vzácně i jiných) církví ze střední a letos i východní Evropy a Pobaltí. V Drážďanech mělo toto setkání své vlastní centrum v Dreikönigs Kirche na drážďanském Novém městě. Zde se aktivně účastnila i naše církev. Ekumenická akademie zde měla tradičně stánek s prodejem občerstvení a výrobků fair-trade (spravedlivý obchod) a Hana Tonzarová, tajemnice pro ekumenu, zde působila na diskusních fórech. Jako spoluorganizátorka Setkání tak měla plné ruce práce se zajištěním všech potřebných součástí programu.

Husité ale byli přítomni také na opačném konci města, ve sportovním areálu Messe, kde bylo obrovské "tržiště možností". Ve velkoplošných výstavních halách se prezentovaly různé církve, církevní svazy i organizace (školy, diakonie, misie, apod.). Zde měla stánek Ekumenická rada církví, na kterém se střídalo několik dobrovolníků. Naše církev zde měla část stánku s vlastní prezentací, pro kterou Ústřední rada nechala vyrobit krásné výstavní stojany (tímto děkujeme!), jež s námi od nynějška putují i na další akce. Na stojanech jsou v češtině a angličtině popsány čtyři naše významné církevní projekty - Afrika Africe, Husův institut teologických studií a Nazaret a Domeček. Musíme říci, že prezentace slavila úspěch - procvičili jsme si němčinu a zaseli několik semének povědomí o CČSH.

Kirchentag ale kromě práce nabízel také vzdělání, duchovní formaci i zábavu. Po celém městě probíhaly konference, semináře a diskuse, ale také koncerty, výstavy, divadla a samozřejmě bohoslužby, modlitební či biblická setkání a hudební večery chval.
Jak to tak vypadá česká delegace 180 lidí byla jednou z nejmenších. Přesto můžeme toto množství lidí považovat za pozitivní a doufat, že za dva roky, na Kirchentagu v Hamburku, se sejdeme znovu.

Tak co - pojedete s námi? :-)
ą
Kateřina Děkanovská,
19. 7. 2011 4:40
ą
Kateřina Děkanovská,
19. 7. 2011 4:40
ą
Kateřina Děkanovská,
19. 7. 2011 4:40
Comments